Kierowcy samochodów ciężarowych nierzadko przewożą ładunki o dużej wartości. Zdarza się też, że transportują towar niebezpieczny bądź wielkogabarytowy. Niezależnie jednak od tego, czy w ciężarówce przewożone są materiały budowlane, odzież czy telewizory bądź lodówki, ważne jest solidne zamocowanie towaru.

Bezpieczeństwo i unikanie ewentualnych strat

Nieprawidłowo zamocowany na naczepie ładunek może przesuwać się podczas jazdy albo przewracać, co prowadzi najczęściej do jego uszkodzenia. Oczywiście zniszczenie towaru oznacza dla firmy transportowej finansowe straty. Warto też zaznaczyć, że przemieszczające się po naczepie palety stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa – ciężarówka może przewrócić się podczas pokonywania zakrętu, a zdarza się też, że źle zamocowany ładunek uszkadza plandekę i wysypuje się na drogę. Obie te sytuacje niosą poważne ryzyko groźnego w skutkach wypadku. Oprócz strat finansowych związanych z uszkodzeniem ładunku i samej naczepy, źle zapakowany towar jest też niebezpieczny dla kierowcy tira i innych użytkowników drogi.

Solidne materiały do zabezpieczania ładunku

Każda hurtownia części do samochodów ciężarowych ma z pewnością w asortymencie pasy transportowe przeznaczone do stabilizowania ładunku. Zastosowanie kątowników pozwala z kolei uzyskać równomierny nacisk na całą powierzchnie spakowanego towaru. W niektórych przypadkach wykorzystywane są też maty antypoślizgowe, jednak nie w każdej sytuacji się one sprawdzają. Bywa nawet, że mogą podnieść ryzyko przewrócenia się ładunku – ma to miejsce zwłaszcza w przypadku wysokich paczek. Wszystkie spośród wymienionych materiałów służących do mocowania ładunku powinny być w dobrym stanie. Przetarte pasy transportowe mogą zawieść w trasie, dlatego warto sprawdzić je przed założeniem. Należy przy tym pamiętać o rozmieszczeniu ładunku w taki sposób, aby wszystkie osie były równomiernie obciążone. Ważne jest też, aby nie przekroczyć dopuszczalnej masy załadunkowej – w przeciwnym razie trzeba liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.